ELEKTROSTATİK TOZ BOYA

 

Elektro statik toz boya 1960’lardan itibaren Avrupa ve Amerika da kullanılmaya başlanmış, 1980’lerin sonuna doğru Türkiye ye gelmiş bir kaplama sistemidir. Yaş boya ve uygulamalarına göre çok genç olmasına rağmen kısa sürede geniş kullanım alanı bulmuş ve üretilen miktarlar açısından dikkate alınmaya değer rakamlara ulaşmıştır. Bu kaplama yöntemi özellikle metal yüzeyleri korumakta, dekoratif bir görünüm kazandırmakta kullanılır. Çevresel açıdan ve uygulama açısından sağladığı avantajlar sayesinde toz boya kaplama sektörünün gözdesi haline gelmiştir. Toz boya elektrostatik güç ile çalışan tabancalar sayesinde tatbik edilir ve ilgili fırınlama koşullarında pişirilir.

NEDEN TOZ BOYA?

Toz boyanın engellenemeyen bu hızlı gelişmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları şöyledir.

– Toz boya çevre dostudur. Üretimi ve tüketimi sırasında herhangi bir atık çıkmaz ve bu sayede hava ve su kirliliğine neden olmaz. Çevreyi koruma açısından yaş boyada ortaya çıkan organik uçucu kimyasallar (VOC) toz boyada kesinlikle yoktur.

– Toz boyanın sağlığa negatif etkisi diğer boyalardan daha azdır. Havaya karışan bir gaz olmadığından solunum yollarına etkisi yoktur. Ayrıca deri ile teması durumunda da herhangi bir sorun yaratmaz.

– Toz boya kullanıma hazırdır. Herhangi bir karıştırma, sıvı ile inceltme gerektirmez. Tabanca hortumu toz boya torbasına sokulup kullanılabilir.

– Toz boya ile her türlü dekoratif yüzey elde edilebilir. Düz, parlak, pütürlü, zımpara kâğıdı görünümlü, vernik gibi yüzeyler toz boya ile kolaylıkla sağlanabilir.