SICAK DALDIRMA GALVANİZ

 

Demir ve çeliğin paslanmaya karşı korunmasında en akılcı ve kesin çözüm, malzemenin sıcak daldırma yöntemi ile galvaniz kaplanmasıdır. Demir ve çelik malzemeler bulundukları atmosferik ortamdan etkilenerek zaman içinde fiziksel, kimyasal, elektriksel ve diğer özelliklerini kaybederek korozyona uğrarlar. Paslanma sadece görüntü bozukluğu olmayıp aynı zamanda metali aşındıran bir kimyasal reaksiyondur. Metali, paslanmayı oluşturan dış etkenlerden uzak tutabilmek amacı ile metal yüzeylere koruyucu yöntemler uygulanır. Bu koruyucu yöntemlerden bazıları boya, plastik, nikel, krom, bakır ve çinko kaplamadır. Ancak bütün bu kaplama yöntemleri arasında çinko kaplama en güvenli ve uzun ömürlü olanıdır. Sıcak daldırma galvanizin diğer yöntemlere kıyasla avantajları şöyle sıralanabilir.

– Kalın, nüfuziyeti yüksek ve homojen bir yüzey filmi oluşturur.

– Diğer yöntemlerde ulaşılamayan kritik noktalar (iç hacimler, keskin köşeler, kesim yerleri delik yüzeyleri, boşluklar) vs. korunmuş olur.

– Diğer yöntemler, ufak zedelenmelere karşı çok hassastır ve genelde korozyon bu zedelenmelerde baş gösterir. Oysa galvaniz kaplama çiziklere karşı dirençlidir ve hatta kendi kendini onarma özelliğine sahiptir. Buna “self healing effect” ve “katodik koruma” denir.

– Sıcak daldırma galvanizle kaplanmış yüzeyler, darbelere karşı daha korunmalıdır. Çünkü kaplanan malzeme ile çinko metalürjik bir bağ oluşturur ve malzeme yüzeyinde meydana gelen alaşım tabakaları dış etkilere karşı dayanıklı bir kaplama sağlar.

– Galvaniz, yüzey kaplama yöntemleri arasında en uzun ömürlü olanıdır ve hiçbir bakım gerektirmez.

– Galvanizleme ekonomik bir yöntemdir.

Işın Aydınlatma ürünleri TS 914-EN 1501461 standartlarına uygun olarak galvanizlenmektedir.